Wdrożenie do działalności firmy wielomateriałowego tworzywa sztucznego w procesie zaprojektowanym w systemie GOZ
Tytuł projektu: Wdrożenie do działalności firmy wielomateriałowego tworzywa sztucznego w procesie zaprojektowanym w systemie GOZ
Nazwa beneficjenta: MULTI POLYMERS BAŁDYGA Spółka jawna
Źródło finansowania: Fundusze Europejskie dla Województwa Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji)
Całkowity koszt projektu: 13.915.930,20 zł.
Wartość dofinansowania z UE: 6.713.302,86 zł.
Okres realizacji: od 2024-01-01 do 2025-05-31
Krótki opis projektu: Ideą projektu jest stworzenie zaplecza technologicznego do produkcji kompozytu (inaczej compoundu), czyli wielomateriałowego tworzywa sztucznego, w procesie niskoemisyjnym, z wykorzystaniem założeń gospodarki obiegu zamkniętego. W ramach projektu zostanie stworzone kompletne zaplecze w postaci nowoczesnej linii produkcyjnej, specjalistycznego laboratorium kontroli jakości, instalacji OZE oraz robót budowlanych, mających na celu termomodernizację hali produkcyjnej, w celu obniżenia śladu węglowego produkcji.
Projekt przewiduje współpracę z Politechniką Śląską, w ramach której Multi Polymers będzie współpracował z tą jednostką w zakresie opracowywania i wdrażania do produkcji nowych kompozycji tworzyw sztucznych.
Przedsięwzięcie bazuje na realnych potrzebach – odpowiada na popyt na rynku krajowym na tego typu produkty, które aktualnie w Polsce realizuje wyłącznie jeden przedstawiciel branży – firma Polimarky Sp. z o. o. Sp. K. z siedzibą w Rzeszowie. Projekt skierowany jest do wszystkich przetwórców tworzyw sztucznych, którym będą oferowane nowe typy granulatów, których zastosowanie pomoże obniżyć koszty produkcji i uzyskać produkt gotowy wyższej jakości.
Efekty i korzyści projektu: Realizacja projektu pozwoli firmie wdrożyć do produkcji zupełnie nowy dla rynku krajowym produkt – kompozyt bazujący głównie na wykorzystaniu surowców z tworzyw sztucznych.
Multi Polymers wprowadzi produkt nowocześniejszy, bardziej zaawansowany technologicznie, dedykowany na zupełnie nowe rynki:
– automotive;
– AGD/RTV;
– zaawansowane materiały budowlane;
– przemysł odzieżowy;
– opakowania;
– produkcja kabli.
Głównymi zaletami stosowania compoundingu są:
– obniżenie kosztów materiałów bez obniżenia jakości produktów przez zastąpienie materiałów jednoskładnikowych
odpowiednio dobranymi tańszymi składnikami;
– dostosowanie składu materiałów o konkretnych właściwościach mechanicznych, fizycznych i chemicznych do konkretnych wymagań przedstawionych przez użytkowników;
– możliwość otrzymywania materiałów o pełnym zakresie pożądanych właściwości;
– uzyskanie efektu synergii, gdzie właściwości materiału wynikowego są lepsze od właściwości poszczególnych składników dzięki wzajemnemu oddziaływaniu na siebie polimerowych składników blend.
Od 01.01.2024r. ruszyliśmy z realizacją projektu dofinansowanego w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji) pod tytułem „Wdrożenie do działalności firmy wielomateriałowego tworzywa sztucznego, w procesie zaprojektowanym w systemie GOZ.”
Ideą projektu jest stworzenie zaplecza technologicznego do produkcji kompozytu, czyli wielomateriałowego tworzywa sztucznego. W procesie niskoemisyjnym z wykorzystaniem założeń gospodarki obiegu zamkniętego. W ramach projektu zostanie stworzone kompletne zaplecze w postaci nowoczesnej linii produkcyjnej, specjalistycznego laboratorium kontroli jakości, instalacji OZE oraz robót budowlanych, mających na celu termomodernizację hali produkcyjnej, w celu obniżenia śladu węglowego produkcji. Efektem projektu będzie wdrożenie do produkcji zupełnie nowego dla rynku krajowego produktu – kompozytu, bazującego głównie na wykorzystaniu surowców z recyklingu. MULTI POLYMERS wprowadzi produkt nowocześniejszy, bardziej zaawansowany technologicznie, dedykowany na zupełnie nowe rynki.
Główne zalety stosowania compoundingu:
- obniżenie kosztów materiałów bez obniżenia jakości produktów przez zastąpienie materiałów jednoskładnikowych odpowiednio dobranymi tańszymi składnikami,
- dostosowanie składu materiałów o konkretnych właściwościach mechanicznych, fizycznych i chemicznych do konkretnych wymagań postawionych przez użytkowników,
- możliwość otrzymywania materiałów o pełnym zakresie pożądanych własności,
- uzyskanie efektu synergii gdzie właściwości materiału wynikowego są lepsze od właściwości poszczególnych składników dzięki wzajemnemu oddziaływaniu na siebie polimerowych składników blend.
W efekcie produkt finalny – compound, będzie nowoczesnym, zaawansowanym technologicznie tworzywem, dedykowanym na nowe rynki, takie jak automotive, AGD/RTV, zaawansowane materiały budowlane, przemysł odzieżowy, opakowania, produkcja kabli. Wprowadzenie tego produktu na rynek lokalny wpisuje się w cel strategii dotyczący zwiększenia konkurencyjności gospodarki regionu.
Projekt spółki jest niewątpliwie przedsięwzięciem innowacyjnym, które szczególny nacisk kładzie na innowacyjność produktową. W ramach projektu powstanie nowoczesne laboratorium, które umożliwi kontrolę, badanie i rozwijanie nowych produktów. Laboratorium to, nie tylko umożliwi przeprowadzanie prac nad nowymi materiałami i procesami, ale także da firmie możliwość przetestowania nowych technologii i metod w praktyce, zanim zostaną wdrożone na większą skalę. To z kolei pozwoli na przewidywanie i zarządzanie ewentualnymi problemami związanymi z prowadzaniem innowacji. Laboratorium będzie funkcjonować głównie jako kontrola jakości, jego zaplecze będzie stanowiło bazę do prowadzenia współpracy z jednostką naukowo-badawczą w celu opracowywania nowych składów surowcowych. Taki typ współpracy to także nowość dla MULTI POLYMERS.
Dzięki nowej metodzie wytwarzania, MULTI POLYMERS będzie mogło lepiej kontrolować i utrzymywać jakość produktów. Poprzez zastosowanie nowych technologii, firma będzie mogła tworzyć produkty, które są bardziej zgodne z potrzebami klienta, co z kolei będzie prowadzić do zwiększenia sprzedaży i poprawy pozycji firmy na rynku, również dzięki podniesionej rentowności produkcji.
Comments are closed
Sorry, but you cannot leave a comment for this post.